...

5 نکته مهم چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل

5 نکته مهم چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل

 

چیدمان اتاق پذیرایی منزل شما و نوع کاناپه ای که انتخاب می کنید باید نیازهای خانواده شما را برآورده کند. مبل های راحتی سایز بزرگی دارند و اغلب بزرگ ترین وسیله ای هستند که در پذیرایی و نشیمن می‌گذارید. پس چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل باید هم آهنگ و مطابق باشد.

هنگامی که مبل راحتی را برای دکوراسیون منزل خود در نظر می گیرید، مهم است که بدانید این تکه مبلمان نه تنها حال و هوای فضای شما را تعیین می کند، بلکه چیدمان باقی وسایل را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

بنابراین، وقتی نوبت به چیدمان مبل راحتی می‌رسد، باید در نظر داشته باشید که می‌خواهید این وسیله چه عملکردی داشته باشد؟ برای این که در دکوراسیون منزل چیدمان بهتری برای مبل‌های راحتی انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا پایان بخوانید.

بخوانید: مبل تخت خواب شو یک نفره

انواع چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل

چیدمان متقارن: چیدمان متقارن در هر اندازه و شکل اتاق کار می کند. زیرا از نظر بصری فضا را متعادل می‌کند. دو مبل روبه روی هم که با یک میز از هم جدا شده اند، چیدمان متقارن محسوب می‌شود. همچنین کاناپه ای که کنار آن با صندلی های کناری مطابقت دارد، متقارن در نظر گرفته می شود.

چیدمان شناور: اگر اتاق نشیمن با پنجره های زیاد دارید اما فضای دیوار کافی برای لنگر انداختن مبلمان خود ندارید، چیدمان مبلمان شناور را انتخاب کنید. مبلمان خود را چند متر دورتر از دیوارها بچینید تا جزیره ای در مرکز اتاق با تلویزیون نصب شده روی یک دیوار ایجاد کنید.

چیدمان نامنظم: اتاق‌های نشیمن باریک، فضاهایی با گوشه‌ها و شکاف‌ها یا شومینه‌های زاویه‌دار، همه اتاق‌هایی با شکل نامنظم یا فضای پرت در نظر گرفته می‌شوند. کلید چیدمان مبلمان در اتاق‌های نشیمن نامنظم، ایجاد مناطق مختلف با استفاده از وسایل خانه است.

چیدمان اتاق های نشیمن مستطیلی باریک و بلند: شما دو دیوار بلند برای کار خواهید داشت، بنابراین معمول است که مبل را نزدیک یک دیوار و تلویزیون را روی دیوار مقابل قرار دهید، خواه روی پایه ای شیک نصب شده باشد یا روی دیوار قرار داده شود.

5 نکته مهم چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل

نکات مهم در چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل

هر زمان که نیاز به چیدمان مبل راحتی  خود در داخل خانه دارید، اغلب به موانعی برمی خورید که به نظر می‌رسد شما را از چیدمان دلخواه باز می دارد. قابل درک است که همه ما نمیتوانیم چیدمان اصولی و متناسب با دانش طراحی داخلی را در خانه خود پیاده سازی کنیم. اما همواره نکاتی وجود دارند که پیروی از آن‌ها باعث دکوراسیون بهتر منزل می‌شود.

در بیشتر موارد، افراد برای تعیین اینکه آیا می توانند مبلمان خود را به درستی چیدمان کنند یا نه، به مجلات و کاتالوگ و حتی مدل‌های موجود در پینترست تکیه می کنند. اگر یکی از آن دسته از افرادی هستید که با روش های صحیح مدیریت مبلمان در داخل خانه آشنا نیستید، ممکن است لازم باشد چند نکته و توصیه را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که کارها را درست انجام می دهید یا خیر. بنابراین ما در این بخش چند نکته مهم را به شما یادآور می‌شویم:

جریان ومسیرهای اتاق پذیرایی

یکی از مواردی که باید هنگام تصمیم گیری در مورد محل قرار دادن مبل راحتی خود در نظر بگیرید، جریان اتاق است. اگر فضا جریان خوبی داشته باشد، مردم به راحتی می‌توانند بدون مانع در اتاق راه بروند. توجه داشته باشید هیچ کس نمی‌خواهد در یک فضای نامناسب حرکت کند، چیدمان نامناسب وسایل در پذیرایی خانه، جریان رفت و آمد را در مهم‌ترین بخش خانه مختل می‌کند.

البته این مورد محدودیت خاصی برای شما ایجاد نمیکند، مبل می تواند رو به تلویزیون، شومینه یا صندلی های دیگر باشد،  فقط تا زمانی که افراد بتوانند بدون برخورد با وسایل خانه و به راحتی در پذیرایی عبور و مرور داشته باشند.

باید به این موارد توجه کنید که «وقتی باقی افراد از پذیرایی خانه عبور می‌کنند، معمولا از کجا به کجا می‌روند؟ سپس مبل راحتی را در جهت مخالف قرار دهید تا فضای رفت و آمد را باز بگذارید و راحتی و دسترسی بیشتری به افراد بدهید.»

حفظ نقاط کانونی

شاید پذیرایی هر منزلی دارای شومینه، کاغذ دیواری و یا پنجره‌ای تمام‌نما نباشد، اما بیشتر اتاق‌های پذیرایی دارای یک وسیله تزییتی یا یک قطعه هنری هستند که می‌تواند یک عنصر کانونی در نظر گرفته شود. پس شما ابتدا به دنبال نقاط کانونی داخلی باشید که چشم‌ها را به خود جلب می‌کند. از آنجا می توانید تصمیم بگیرید که چیدمان مبل راحتی رو به این نقاط، کنار آنها یا زیر آنها منطقی‌تر و بهتر است.

توجه به این نکته به ویژه در یک پذیرایی کوچک که فضا محدود است و نمی خواهید مبل راحتی را به گونه ای بچینید که کاملاً فضا را پر کند، بسیار مهم است. حواس‌تان باشد اگر دکوراسیون منزل‌تان یک نقطه کانونی آشکار ندارد، باید آن را ایجاد کنید. این کار را می توان حتی در یک خانه کوچک نیز انجام داد، استفاده از  تلویزیون، آثار هنری یا خود مبل می تواند به نقطه کانونی اصلی خانه تبدیل شود.

تم و رنگ های داخلی دکوراسیون منزل

رعایت تم و رنگ های داخلی دکوراسیون منزل فقط در مورد چیدکان مبل راحتی نیست، بلکه نوع زیبایی شناسی را نیز مورد هدف قرار می دهد. هیچکس نمی‌خواهد خانه‌اش به‌هم ریخته به نظر برسد، و همچنین هیچ‌کس نمی‌خواهد به اتاق پذیرایی که پر از رنگ‌های مختلف ناهمگون است نگاه کند.

با چیدمان مبل راحتی متناسب با رنگ وسایل دیگر پذیرایی، مهمانان خانه خود را با ظاهری منظم تحت تاثیر قرار دهید تا بدون اینکه منزل‌تان خیلی یکنواخت به نظر برسند، با پس زمینه اتاق همخوانی داشته باشند.

5 نکته مهم چیدمان مبل راحتی با دکوراسیون منزل

بخوانید: مبل تخت خواب شو سه نفره

وزن بصری مبل راحتی

تعادل در چیدمان مبلمان بسیار مهم است. هنگام انتخاب محل چیدمان مبل راحتی، باید وزن بصری آن را در نظر بگیرید. اندازه، رنگ و شکل مبل راحتی تعیین می‌کند که میتوانید آن را در کجا قرار دهید بدون اینکه مانعی داشته باشد یا بر سایر عناصر طراحی در اتاق غلبه کند.

 

از آنجایی که مبل‌ها معمولاً بزرگ‌ترین آیتم در اتاق هستند، اگر برای فضا خیلی بزرگ باشند یا نسبت به سایر عناصر اتاق بیشتر در چشم باشند، می‌توانند فضای اتاق پذیرایی را نامتعادل کنند. سایر مبلمان، مانند صندلی، میز، حتی چراغ های رومیزی می توانند به تعادل در چیدمان اتاق نشیمن کمک کنند تا مبل بر فضای بصری تسلط پیدا نکند.

مبل راحتی را به دیوارها نچسبانید

اندازه‌‌های اتاق تعیین می‌کند که چقدر می‌توانید مبلمان خود را از دیوارها دور کنید، اما حتی در یک فضای کوچک، با قرار دادن چند سانتی‌متر فاصله بین پشت مبلمان و دیوارها، کمی فضای تنفسی به قطعات بدهید. علیرغم باور عمومی، این فضای کم می تواند اتاق ها را بزرگتر کند. البته اگر فضای بزرگتری دارید، می توانید مبلمان را طوری بچینید که قسمت های گفتگو در وسط اتاق ایجاد شود و حداقل یکی، دو متر فاصله بین دیوارها و مبلمان باقی بماند.

در فاصله گذاری میان مبل‌ها توجه داشته باشید، مردم به طور طبیعی باید بتوانند بدون نیاز به چرخاندن زیاد گردن یا فریاد زدن در اتاق با یکدیگر صحبت کنند. مبل‌ها و صندلی‌ها را طوری قرار دهید که روبه‌روی یکدیگر قرار بگیرند و به‌قدری نزدیک باشند که بتوانند بدون بلند کردن صدایشان صحبت کنند. اگر اتاق خیلی بزرگ است، با چیدمان اصولی چندین ناحیه برای مکالمه ایجاد کنید.

بخوانید: مبل تخت خواب شو یک نفره

سوالات متداول

چرا چیدمان مبل راحتی مناسب با دکوراسیون منزل مهم است؟

یک مبل راحتی خوب مکانی راحت برای استراحت پس از یک روز طولانی فراهم می کند. پ فضایی راحت و جذاب برای معاشرت با خانواده و دوستان ارائه می دهد و به عنوان یک مکان دنج برای چرت زدن، مطالعه یا صرفاً استراحت عمل می کند. اگر مبل راحتی با توجه به همه کاربردهایی که دارد با دکوراسیون منزل‌تان ست و هماهنگ نباشد میتواند سلیقه شما را زیر سوال ببرد.

دستورالعمل اساسی چیدمان مبل راحتی در منزل چیست؟

در یک اتاق نشیمن بزرگ با پنجره های زیاد، جلو و مرکز مبلمان را مرتب کنید. چیدمان صندلی ها باید رو به روی یکدیگر قرار گیرند و بیش از 2.3 متر از هم فاصله نداشته باشند تا فضای تعامل و گفتگو را تشویق کنند.

یک مبل راحتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بالشتک های یک مبل راحتی مناسب باید از پر یا الیاف پلی استر درجه یک که نرم و راحت هستند، پر شده باشد. همچنین می تواند ترکیبی از دو یا سه مورد از این پرکننده‌ها درون آن باشد. جنس پارچه روکش و فنرهای مبل راحتی نیز در مناسب بودن آن تاثیر به سزایی دارد.

کدام مبل‌های راحتی پرطرفدارتر است؟

مبل های سکشنال یکی از محبوب ترین مدل های مبل هستند. سکشن ها از چندین قطعه مستقل ساخته شده اند و اغلب می توانند در پیکربندی های مختلف چیده شوند و به راحتی در چیدمان اتاق های مختلف جا بیفتند و دکوراسیون منزل را تا حد امکان بهینه کنند.

استانداردهای سایز مبل‌های راحتی چیست؟

مبل سه نفره استاندارد حدود 84 اینچ (152 سانتی متر) عرض، 40 اینچ (102 سانتی متر) عمق و حدود 33 اینچ (84 سانتی متر) ارتفاع دارد. مدل‌های دیگری که کوچک‌تر هستند، در عرض ۵۲ اینچ (۱۳۰ سانتی‌متر) و عمق ۳۳ اینچ (۸۴ سانتی‌متر)، با ارتفاعی که تقریباً برابر با ۳۳ اینچ (۸۴ سانتی‌متر) است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *